Antropoloji Okumaları Nedir?

Kasım 2009’da iki antropoloji öğrencisinin Bi’ Yerde[1] bir araya gelmesiyle Antropoloji Okumaları serüveni başladı.

Günümüz antropologları, insandan aldıklarını insana geri verme çabasında. Peki, antropolojinin günlük yaşamdaki yerinin Türkiye’de kim ne kadar farkında? Ya antropolojinin prototipi insanın, kendimizin ne kadar farkındayız?

Antropoloji Okumaları’nın hedefi Antropoloji’nin disiplinler arasında kurduğu geçişken platformda herkese yer vererek güncel yaşama bakışımızdaki farkındalığı arttırmak ve farklılıklarımızı yüceltmektir.

Etkinliklerimizi ve toplantılarımızı mümkün olduğunca farklı atmosferlerde gerçekleştirerek antropolojinin ana malzemesini sağlayan sahanın sürekli içinde olmak için bir yerde değil, her yerde olacağız!

Neler Yapacağız?

  • Başta Antropoloji’nin günümüze ulaşmasında emeği geçmiş isimlerin eserlerini mercek altına alarak okumalar yapacak, her şeyin içinden antropolojiyi çekip alacak ve beyin fırtınası yaratacağız!
  • Film gösterimleri düzenleyecek; sinema, konser, tiyatro, opera ve türlü sanat etkinliklerine birlikte katılım göstererek okumalarla çıktığımız yolda bir adım daha öteye gideceğiz ve eski sorulara yeni yanıtlar bulmak yerine yeni sorular üreteceğiz!
  • Türkiye’nin antropolog ve sosyal bilimcileri başta olmak üzere, önemli pek çok isimle seminer ve söyleşiler düzenleyerek başlıca ilgi alanlarımızı oluşturan konuların ehilleriyle tartışacağız!
  • Elbette herkese yer vermişken, daha bizler gibi yolun başında olan lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerinin araştırma ve tez sunumlarını da paylaşmaya açığız.
  • Uzağı yakın edecek geziler düzenleyerek toplumun oluşturduğu mesafeleri daraltacağız.

[1] Yeditepe Üniversitesi dolaylarında bi’ yer.

 

Reklamlar

2 responses to “Antropoloji Okumaları Nedir?

  1. internetteki, nadir doğru işlerden birini gerçekleştiriyorsunuz. bu ailenin bir parçası olmaktan onur duyarak, sinema ve türevleriyle ilgili, her daim yanınızda olduğumu ifade etmek isterim.

    • Erdinç Bey, öncelikle ilginiz ve yorumunuz için ayrı ayrı teşekkür ederiz. Yazık ki yoğun bir dönem içerisinde bulunmamızdan ötürü etkinliklerimizi henüz gerçekleştirmeye başlayamadık. Ancak en kısa zamanda sizlerinde desteğiyle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyacağız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s